אחסון עץ להסקה

רבים מבעלי הקמינים בייחוד אלו העושים את צעדיהם הראשונים בהפעלת ואחזקת קמין עצים. לא תמיד נותנים דעתם די הצורך לנושא האחסון עץ להסקה. לצורך עבודתו התקינה והיעילה של הקמין עלינו להשתמש בעצים להסקה המכילים עד 20% לחות. במהלך העונות הייבשות ניתן ואף רצוי לאחסן את העצים במקום מאוורר וחשוף לשמש ולרוחות. אולם, אם נשאיר את העץ להסקה חשוף לממטרים תכופים של גשם ואו שלג, עשויים העצים לספוח נוזלים רבים ונצטרך לייבשם בטרם נכניס אותם לקמין.

רצוי לאחסן את העצים להסקה במנותק מהאדמה ולהמנע מחשיפה מרובה ללחות ולמים. כמוכן, רצוי לאחסן את העצים מתחת לסככה המגינה מפני גשם ישיר מלמעלה אך מאפשרת זרימת אוויר התורמת לייבוש העץ.

חשוב לזכור שעצי הסקה הם גן עדן לטרמיטים ולמזיקים אחרים ומוטב לאחסן אותם מחוץ לבית.
על מנת לא להסתכן בהכנסת המזיקים לביתנו ובהדבקת רהיטי העץ שברשותנו. נכניס הבייתה בכל פעם רק כמות עצים לצריכה של מספר ימים. סימנים המעידים על מזיקים הנמצאים בעץ יכולים להיות: תלוליות קטנות למרגלות הבולים, רעש כרסום (ניתן לשמוע אותו כאשר הבית שקט).
באופן כללי יותר, כאשר אנו בוחנים את בול העץ ורואים שיש בו חורים ואו שהוא החל להתפורר. ישנה סבירות גבוהה שהוא נגוע במזיקים. קשה מאוד להפטר מתולעי עץ וטרמיטים למיניהם לאחר שפלשו לבית. מדבירים רבים נוהגים להשתמש בחומר הדבר חריף במיוחד המכיל זרחן אורגני. מיותר לציין שזהו חומר לא בריא בלשון המעטה. כמוכן, מדובר בטיפול לא סטנדרטי ויקר יותר מאשר טיפול של הדברה רגילה.

ייבוש עצים להסקה

אחסון נכון של העצים יכול להפוך תוך 6-12 חודשים גם את הגזע הירוק ביותר לראוי להסקה. הדברים אמורים לגבי רוב סוגי העצים ובאחסנה במקום חשוף לרוחות ולשמש. ייבוש עצים קשים במיוחד עשוי להמשך גם שתי עונות ולא עונה אחת . עץ להסקה המאוחסן כראוי יחזיק מעמד 3-4 שנים ואף יותר. יחד עם זאת לא רצוי לייבש את העץ יתר על המידה. זאת על מנת שלא שהאש לא תאכל אותו בזמן קצר מידי וכך לא ננצל בצורה טובה את אנרגיית החימום האצורה בו. לבעירה אופטימלית (מבחינת ניצול החום וגם מבחינת הפיח הנפלט בתהליך השריפה) רצוי שבולי העץ להסקה יכילו 10-20% אחוזי לפחות.

אחסון עצים להסקה