עצים להסקה – שאלות ותשובות

שאלה: האם ניתן להבעיר בקמין רק עצים להסקה או גם פסולת דליקה וחומרי בעירה אחרים?
תשובה : נתחיל מזה שכנראה ניתן להבעיר כל מה שנדלק אך מאוד מאוד לא רצוי לעשות זאת. מלבד הפגיעה באיכות הסביבה הכוללת שחרור גזים רעילים (בעיקר בהבערת חומרים מעובדים) והריחות הלא נעימים שגורמת הבערת הפסולת. הבערת חומרים ובכלל זה גם חומרים אורגנים ואפילו פסולת גזם, תדרוש מאיתנו השקעה רבה בתחזוק הקמין. החל בשאריות אפר מרובות שישארו בתא בעירה לאחר השריפה וכלה בפיח דביק שנדבק לגוף הקמין ולארובה ופוגע בתפקודו התקין של הקמין. בנוסף ישנם חומרים המשחררים אנרגיה רבה בשעת הבעירה ואם הקמין אינו בנוי לכך הדבר עלול להיות מסוכן מאוד.

שאלה: באיזה סוגים של עץ  להסקה ניתן להשתמש?
תשובה: מבחינת השמירה על הקמין והארובה ניתן להשתמש כמעט בכל עץ להסקה ובלבד שרמת הלחות שלו לא תעלה על 20% על מנת שלא יתפחם ויסתם לאורך זמן. כמוכן, בשימוש בעץ להסקה עם רמת לחות גבוהה מ-20%  חלק נכבד מהאנרגיה האצורה בעץ יושקע בחימום ושריפת העץ עצמו ולא בחימום הקמין וחלל הבית. דבר נוסף, כאשר שורפים עצים לחים נוצר עשן סמיך, כמות הפיח שנפלט גבוהה הרבה יותר וכמות האפר שתיוותר באח תהיה גבוהה אף היא.
יחד עם זאת יש לזכור כי ישנם עצי הסקה המפיצים ריח נעים ומשכר ויש עצים המפיצים ריחות פחות נעימים. חלק מלקוחותינו מספרים שלעיתים הם מחכים אפילו לירידה קלילה בטמפרטורות כדי שיהיה להם תירוץ להבעיר את העצים באח ולהינות מהארומה המשכרת של עצי האלון.  

שאלה: אז איך יודעים איזה עץ להסקה לבחור?
תשובה: בעבר לצרכן הישראלי לא הייתה בחירה מרובה והעצים להסקה שניתן היה למצוא היו עצי פרי למינהם, כאשר המינים המועדפים הם עצי ההדר והזית בשל הארומה שהם מפיצים בזמן הבעירה. מלבדם היו עצי החורש הפופולריים כגון: האורן והאקליפטוס.
כיום עקב האמרת מחירי הדלקים וההתעניינות הגוברת בקמיני עצים. ניתן למצוא גם בישראל עצי הסקה מיובאים כגון: עץ אלון להסקה, איירון ווד, בוק, לבנה ואחרים.
אם אין לנו העדפה לארומה מסויימת, נבחן את העץ להסקה בפרמטרים של עלות תועלת. כלומר עלינו לחשב את המחיר לקוב עץ ביחס לכמות האנרגיה (ערך קלורי) האצורה בו. באופן כללי יש לדעת שככל שצפיפות החומר בעץ גבוהה יותר הוא הוא יבער זמן רב יותר (ובד"כ גם ישאיר אפר מועט ביחס לעצים הקלים). כמוכן עץ צפוף בעל ערך קלורי גבוהה עשוי לשקול אף יותר מ-50% יותר מעץ בגודל זהה ובאותה רמת לחות.
לכן, בבואנו להשוות בין סוגי עצים להסקה עלינו לזכור לא להתסכל רק על המחיר לקוב עץ כיוון שאין להשוות את משך הבעירה והאנרגיה המופקת מעץ אורן להסקה לבין משך הבעירה והאנרגיה המופקת המופקת מעץ אלון להסקה (עד כ-40% יותר לטובת האלון.
בקישור זה ניתן לראות טבלה ובה רשימת עצים ונתונים אודות תכונותיהם כגון הערך הקלורי, ייצור הפחם, רמת הארומה, כמות הגיצים שיוצאים בשעת הבעירה ונתונים נוספים.

שאלה: איך נדע מה רמת הלחות בעץ להסקה שקנינו והאם העץ יבש?
תשובה: הדרך הבטוחה והפשוטה ביותר היא להשתמש במד לחות שבבדיקה פשוטה יתן לנו חיווי מה רמת הלחות בעץ הנבדק. עץ אשר רמת הלחות בו עולה על 20% נחשב עץ לח. אם אין ברשותינו מד לחות, נבחן את העץ ונבדוק האם הוא סדוק ומחורץ ובאופן כללי נראה יבש או שהוא נראה טרי ורענן. בנוסף, האם בהקשה של שני גזירי עץ זה בזה נשמע קול חלול (יבש) או עמום (לח). דרך טובה נוספת היא לקנות/לאסוף את העץ באביב ולאחסן אותו בשמש ובצורה מאווררת. (עצים כבדים כגון אלון, אקליפטוס ועוד. דורשים ייבוש של שנה שלמה ואף יותר).
אפשרות נוספת היא לרכוש עצים להסקה מ go4heat
ולהיות בטוחים שקיבלתם עצים יבשים. בכל מקרה אם נפלה טעות וסיפקנו עצים עם רמת לחות גבוהה יותר. אנו בחברת go4heat מתחייבים להחליף אותם ללא עלות.

שאלה: באילו מידות אתם מספקים את עצי ההסקה ובאילו מארזים?
תשובה: אנו משווקים עץ אלון להסקה ועץ איירון ווד להסקה עצי ההסקה שאנו משווקים מגיעים ללקוח במידות אורך של כ-30 ס"מ ובקוטר של כ 8-15 ס"מ. אנו משווקים את העץ כשהוא מסודר על משטח (קטן 1.1 קוב או גדול 2.2 קוב) תוך ניצול שטח מקסימלי וללא רווחים מיותרים. אפשרות נוספת היא לקבל את העץ ארוז בשקים (66 שקים על משטח).
גם במקרה זה כאשר אנו משווים בין ספקים שונים של עץ להסקה עלינו לשים לב לצורת האריזה. מעבר לנאמר לעייל על סוג העץ וערכו הקלורי גם בעניין האריזה עשויים להימצא פערים של 30-50% בין ספק שמביא לנו באלה (שק גדול) עם עצים בתפזורת ללא כל סדר ועם הרבה חללים
יתרון נוסף שיש לעצי הסקה המגיעים כשהם מסודרים על משטח הינו שטח האחסון הנדרש להם בחצר הבית. במקום ערימה שתופסת מקום רב ולעיתים אף במגע ישיר של העץ עם האדמה הלחה, אחסון העץ מסודר על משטח תופס שטח אחסון קטן יותר ומצמצם את האפשרות להיווצרות רקבון והתרבות של מזיקים.

שאלה: מה לגבי תולעי עץ ומזיקים אחרים?
תשובה: עצים יבשים ובייחוד כאלו שאוחסנו במקומות לחים או ישירות על האדמה. הינם גן עדן לטרמיטים ומזיקים אחרים. הכנסת מזיקים אלו אלינו הבייתה עשוייה להתברר כבכייה לדורות כיוון שלא פשוט (ואף יקר) להעלים אותם מהבית. אם כבר הכנסתם עצים נגועים ואינכם יודעים אם נדבקתם חפשו חורים או תלוליות נסורת קטנות מסביב לרהיטי העץ בבית ואו הקשיבו היטב בלילה כששקט מסביב ונסו לשמוע קולות עדינים של כרסום.
עצי הגזם הנפוצים בארץ אינם עוברים בד"כ כל תהליך חיטוי ומשב רוח קלה יכולה לפזר את המזיקים או ביצי התולעים על הרהיטים הסמוכים ואף להדביק את עצי הגינה שלנו.
על מנת להימנע מכך יש להקפיד לא לאחסן בבית עצים החשודים כנגועים ואם יש ברשותינו כאלה נכנסי אותם רק סמוך לשעת הכנסתם לקמין. אם עדיין לא קניתם עץ דרשו מהספק שלכם התחייבות שהעץ מחוטא.
אנחנו ב
go4heat מתחייבים לספק עצי הסקה שעברו תהליך של חיטוי בחום ללא כימקלים הנפלטים לאוויר בשעת השריפה, ועוברים ביקורת איכות של משרד החקלאות בכניסתם לארץ.

שאלה: האם אתם עושים משלוחים?
תשובה: אנו עושים משלוחים לכל חלקי הארץ ומספקים גם עצים להסקה בצפון ובדרום. לרוב האזורים תוך כשני ימי עסקים. חשוב לציין בהקשר זה, כי הנהג מוריד את המשטח בחניה או בסמוך לבית ואינו עוסק בסבלות או בפירוק המשטחים וסידורם בתוך החצר או בכל מקום אחר. באם אין גישה ישירה של משאיות לביתכם או באם מדובר על כניסה מסובכת עם גרמי מדרגות, אנא ידעו אותנו על כך מראש.

הנכם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה נוספת בדף צור קשר או בטלפון 073-7965563