מיקום קמין עצים להסקה בצפון או במרכז הבית?

אתם בונים ואו משפצים?
יש לכם חלום להתכרבל בסוף היום מול קמין עצים חמימה ומפנקת?
או … שאתם פשוט אוהבים את המראה הרומנטי של האח.
כבר החלטתם לקנות קמין וכבר לקחתם בחשבון את העלויות של העצים להסקה בצפון, במרכז ואפילו בדרום. וגם לקחתם בחשבון את ההתעסקות עם העץ להסקה. עכשיו רק נשאר להחליט היכן למקם את קמין העצים להסקה בצפון הבית ואולי במרכזו?

ראשית יש להתאים את תפוקת הקמין (בKW) לגודל הבית. על מנת למנוע מפח נפש במקרה של קמין קטן לבית גדול. וגם על מנת להימנע מהוצאה מיותרת במקרה של קמין גדול ועוצמתי לבית קטן.

המיקום הטבעי של הקמין צריך להיות במרכז הבית על מנת שהחום המופץ ממנו יתפשט לכל איזורי הבית. בבתים בני יותר מקומה אחת, בנוסף לקרבה למרכז הבית מאפשרת גם לעביר את הארובה בין החדרים בקומות העליונות. מעבר הארובה בין החדרים בקומות העליונות, תורם להעלאת הטמפרטורה שם ולעיתים אף ללא צורך במקור חימום נוסף. כיוון שהחום באופן טבעי עולה למעלה וגם מכיוון שהארובה עצמה מקרינה חום. כדאי לקחת בחשבון שמעבר ארובה בתוך חדר לא גדול עשוי לחמם אותו יתר על המידה. לכן, עדיף להעביר את הארובה בחלל מרכזי ולא בחדר אחד.

אם לא ניתן למקם את הקמין עצים להסקה במרכז הבית?

עקב אילוצים טכניים ואו עיצוביים לא תמיד ניתן למקם את הקמין במרכז הבית בייחוד אם מדובר בשיפוץ ולא בבניה מחדש. אם ביתכם נמצא באיזור קר והקמין משמש כאמצעי הסקה עיקרי. רצוי להתעקש עד כמה שניתן למקם את הקמין במרכז ולא צמוד לקירות החיצוניים. בהצמדה לקיר חיצוני (בייחוד קיר צפוני) חלק מהחום שמפיץ הקמין ישמש לחימום האיזור הקר שמאחוריו וכך תיפגע יעילותו. דבר נוסף הוא פיזור החום לחדרי הבית כפי שהוסבר לעייל.

מעבר לבחירת הקמין יש לקחת בחשבון את הנתונים האובייקטיביים של הבית עצמו. יתכן שבבתים שווים בגודלם שהותקן בהם אותו קמין תורגש תפוקת חימום שונה. הסיבות לכך יכולות להיות בין היתר: מיקום הקמין בחלל הבית, בידוד הגג, הקירות והחלונות ואפילו מיקום הבית עצמו ומידת חשיפתו לשמש ולרוחות. כמובן שגם המיקום הגיאוגרפי והטמפרטורה באיזור משפיעים על הקור שמורגש בבית. לא ניתן להשוות בין בית עם קמין עצים להסקה בצפון. לבית עם קמין עצים להסקה בירושלים או בדרום.