הדלקת הקמין עם עצי הסקה

כבר מאות שנים מחמם האדם את ביתו עם עצי הסקה ומנסה לייעל את הקמינים שלו. החל מטבעות האבנים סביב המדורה ועד לקמינים המהונדסים העשויים יציקת פלדה. עדיין, תצורות שונות עובדות טוב יותר מהאחרות.
הסיבה לכך נעוצה בד"כ בזרימת האוויר.

כידוע אוויר חם קל יותר מאוויר קר ולכן הוא עולה למעלה. כשהאוויר החם עולה בארובה נכנס לקמין אוויר קר שמפיח חיים באש ומייצר חום שממשיך את מעגל הבעירה.
כאשר אנו לא מצליחים להצית את הקמין, נבצע את הבדיקות הפשוטות הבאות:

  • השאלה הבסיסית – האם פתחנו את ווסתי האוויר של הקמין והארובה?
  • האם העצים להסקה שהכנסנו לקמין יבשים או לחים. עץ להסקה לח שלא יובש מספיק מייצר הרבה עשן ופחות חום ולכן אין זרימת אוויר טובה. הדבר אמור גם לגבי עץ יבש ששהה הרבה זמן בגשם.
  • ארובה חיצונית – אם לקמין שלך ארובה חיצונית. יש לקחת בחשבון את הפרשי הטמפרטורה בין פנים וחוץ הבית. הארובה החיצונית קרה והאוויר בה צריך להיות חם יותר כדי לילות למעלה בזרימה טובה. במקרה כזה יתכן שצריך להיעזר בחומרי הדלקה עד שהארובה תתחמם.
  • האם הארובה מלוכלכת? בתחילת העונה ובמהלכה יש לבדוק את הארובה ולוודא שלא הצטברו בה פיח ולכלוך שחוסמים את זרימת האוויר.

יכולות להיות עוד סיבות רבות ומגוונות כגון: איכות ההתקנה, התאמת הארובה לקמין, כשל טכני בקמין עצמו (נדיר) ועוד.

ברוב המקרים מדובר בשימוש בעצי הסקה שאינם יבשים די הצורך דבר שלאורך זמן סותם את הארובה.

הבערת עצי ההסקה

להלן שיטה להבערת הקמין בדרך שונה מחשיבה המקובלת. באופן טבעי נהוג לחשוב שצריך לבנות אש מחומרים דקים יותר ומעליהם להניח את בולי העצים הגדולים.
ע"פ שיטה זו עלינו להניח את עצי ההסקה הגדולים והעבים בתחתית בכיוון אחיד כנגד ווסתי האוויר כדי שהאוויר שנכנס לקמין יוכל לנוע בחופשיות בין העצים.
מעל השכבה הראשונה נניח ענפים קצת יותר דקים ומעליהם שבבים דקים יותר ואפילו נייר.
יש לשים לב לא לחסום לגמרי את החלל בקמין !

אם אתם משתמשים גם בעצים לחים, רצוי להניח אותם בתחתית הערמה בכדי שיתייבשו מהחום שנוצר בקמין עד שהאש תגיע אליהם. גם עץ אלון להסקה שהוא עץ צפוף וכבד יכול להידלק בשיטה זו.

הדלקת העצים בקמין